Od 21 lat obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (19-23 lutego). W akcję włączają się sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce. Wszędzie tam osoby dotknięte przestępstwem mogą otrzymać bezpłatną poradę. Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To miejsca, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc. Jest to wsparcie prawne i psychologiczne, a w razie potrzeby również pomoc materialna, dostosowana do potrzeb.
Wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym
(+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl.
Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Myślenicach (Okręgowy Ośrodek w Krakowie)
Wejście do Punktu Pomocy z ułatwieniami dostępu dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Szczegóły pod numerem telefonu: 451167821
Myślenice ul. Kazimierza Wielkiego 5
Poniedziałek 8:00 - 13:00 Piątek 8:00 - 13:00.
P.Sutor-Głodzik
14/03/2022
.jpg)
Nasza szkoła w tym roku po raz kolejny włączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu DBI. Dzień ten obchodzony był 8 lutego 2022, ale w szkole zrealizowaliśmy kilka ważnych inicjatyw związanych z bezpieczeństwem w sieci. Uczniowie, rodzice i nauczyciele podjęli szereg działań, aby dotrzeć z informacją do każdego ucznia, sprowokować go do refleksji nad korzyściami i zagrożeniami płynącymi z Internetu. Akcje koordynował pedagog szkolny.
1. Uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach online „Sieciaki. Poznaj Bezpieczny Internet” zorganizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.
2. Uczniowie i rodzice z klas VII – VIII a także wychowawcy tych klas brali udział w szkoleniu z zakresu CYBERPRZEMOCY. Uzyskali informację na temat zagrożeń w sieci, możliwych dróg pomocy dla ofiar i sprawców przemocy w sieci, zasad bezpiecznego korzystania w sieci, przyczyn uciekania młodzieży w świat mediów, kar i środków wychowawczych dla osób stosujących cyberbullying.
3. Rodzice i uczniowie zaangażowali się w szkolną akcję „GRA PLANSZOWA O BEZPIECZEŃSTWIE W INTERNECIE”. Przygotowane gry są kolorowe i świetnie opracowane pod względem merytorycznym. Dzielimy się nimi, aby każdy uczeń mógł od innej strony poznać zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Korzystanie z gier planszowych ma liczne korzyści: wspólne spędzanie czasu i rozmowy, respektowanie zasad, wdrażanie do cierpliwości.
4. Wykonaliśmy gazetkę ścienną z pracami uczniów na temat zasad bezpiecznego korzystana z Internetu.
W wyniku podjętych inicjatyw, skłoniliśmy młodych internautów do refleksji nad korzyściami i zagrożeniami płynącymi z sieci, wskazaliśmy naszym uczniom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że uczniowie w wyniku tych działań, unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem i będą świadomie surfować w Internecie.
Paulina Sutor - Głodzik
.jpg)
.jpg)